Jak guma silikonowa zmienia kolor
1. Namocz żel kwasu krzemowego w roztworze chlorku kobaltu, anastępnie wysusz i aktywuj, aby spowodować odbarwienie gumy silikonowej. Stosowany jako środek suszący wydaje sięniebieski przed wchłonięciem wody i zmienia kolorna czerwony po wchłonięciu wody. Zmiana koloru wskazujena stopieńnasiąkliwości wodą i konieczność przeprowadzenia zabiegu regeneracyjnego. Kauczuk silikonowy jest również szeroko stosowany w odzyskiwaniu pary, rafinacji ropynaftowej i przygotowywaniu katalizatorów.
2. Kauczuk silikonowy to porowaty materiał o różnej wielkości cząstek, który powstaje w wyniku odpowiedniego odwodnienia żelu kwasu krzemowego mSiO2 ·nH2O. Posiadając otwartą porowatą strukturę o dużej powierzchnina jednostkę masy, może adsorbować wiele substancji i jest doskonałym środkiem osuszającym, adsorbentem inośnikiem katalizatora.
3. Funkcja adsorpcji kauczuku silikonowego to głównie adsorpcja fizyczna, którą można zregenerować i ponownie wykorzystać. Dodać kwas do krzemianu metalu alkalicznego (takie jak krzemian sodu) roztwór w celu zakwaszenia, anastępnie dodać pewną ilość elektrolitu i wymieszać w celu wytworzenia żelu kwasu krzemowego; Alternatywnie dodanie kwasu lub soli amonowej do stężonego roztworu krzemianu sodu może również wytworzyć żel kwasu krzemowego. Żel kwasu krzemowego pozostawia sięna kilka godzin do dojrzewania,następnie rozpuszczalne sole zmywa się gorącą wodą i suszy w temperaturze 60°C.~70 ℃ i aktywowano w temperaturze około 300 ℃ w celu otrzymania żelu krzemionkowego.
4. Kauczuk silikonowy jest wysoce aktywnym materiałem adsorbującym,należącym do substancji amorficznych, o wzorze chemicznym cząsteczkowym mSiO2 ·nH2O. Nierozpuszczalny w wodzie i żadnym rozpuszczalniku,nie-toksyczny i bezwonny, stabilny chemicznie inie reaguje z żadną substancją z wyjątkiem silnych zasad i kwasu fluorowodorowego. Różne rodzaje żeli silikonowych tworzą różne struktury mikroporowate ze względuna różne metody ich wytwarzania. Skład chemiczny i struktura fizyczna silikonu decydują o tym, że posiada on wiele cech, które trudno zastąpić innymi podobnymi materiałami: wysoką wydajność adsorpcji, dobrą stabilność termiczną, stabilne właściwości chemiczne i wysoką wytrzymałość mechaniczną. Silikon można podzielićna silikon makroporowaty, silikon o grubych porach, silikon B-typu silikon i silikon o drobnych porach w zależności od wielkości porów.